A MAGOSZ Tolna Vármegyei Szervezete és a Tolna Vármegyei Ifjú Gazda Gazdakör közös gazdafórumot tartott 2024. február 28-án Szekszárdon Elektronikus adminisztráció, precíziós növénytermesztés és gazdaságátadás a gyakorlatban témakörökben.
A Fórumot Kostyál Etelka Ibolya a Tolna Vármegyei Ifjú Gazda Gazdakör elnöke nyitotta meg. Ezt követően Csike György a NAK Tolna Vármegyei alelnöke a MAGOSZ Tolna Vármegyei elnöke tartott köszöntő beszédet, a Fórum helyszínéül szolgáló iskola névadójának Csapó Dánielnek a munkásságáról tartott beszámolót.
A szakmai előadásokat Göbölyös Károly a MAGOSZ szakértője nyitotta „Elektronikus adminisztráció” című előadásával. A Kormány 2019-ben fogadta el Magyarország Digitális Stratégiáját. 50 előadás kerül ebben a témakörben megtartásra az elkövetkezendő időszakban. A termelők feladata, hogy több egymásra ható dimenzió mentén hozzanak optimális döntést. A digitális „Mezőgazdaság 4.0” lényegét fejtette ki. Az Agrár-EDIH projekt során fejlesztendő főbb eszközöket sorolta fel.
A digitális kihívások megoldási lehetőségeiről beszélt az előadása második részében. Alapfogalmak kerültek tisztázásra (digitalizáció, farm menedzsment, felhő alapú szolgáltatások, precíziós szántóföldi növénytermesztés).
Az eGN jelenlegi aktualitásairól tett említést. Adategyeztetés céljából kiküldésre kerültek felszólító levelek e-mailen a gazdálkodók felé. 2023.01.01-2023.12.31 naptári év vonatkozásában kellett adatokat feltölteni.
Nitrát adatszolgáltatásról esett szó. 2024.01.01-2024.03.01. között kell a nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak. A szervestrágya N hatóanyag mennyisége nem haladhatja meg a 170 kg/ha értéket. Talajvédelmi terv betartására hívta fel a figyelmet (hígtrágya, szennyvíziszap).
A Mobilgazda, Agromedium, KITE-PrecMet, Plantnet, OneSoil, E-közmű lakossági, QGIS, Google Earth alkalmazások funkcióit mutatta be. A digitalizáció előnyeire hívta fel a figyelmet. A digitalizációt gátló tényezők is említésre kerültek.
A Fórum következő előadója dr. Mesterházi Péter Ákos, az AXIÁL Kft. precíziós osztályvezetője „A precíziós növénytermesztés kihívásai” címmel adott elő. A gazdálkodási döntési stratégiának megvan a döntéshozatali folyamata. Nagyon fontos lépés az információ gyűjtés.
A KAP 2023-2027 HMKÁ előírásai kerültek említésre, ehhez kell igazítani a digitalizációt. Nagyon fontos pontosan kijelölni a táblahatárt. Ha ez nem jó, akkor semmi sem lesz jó.
Bemutatta a manuális és digitális kormányzás során a sorok átfedésének, fordulásnak hátrányait előnyeit. Megkerülhetetlen a műholdas helymeghatározás. Említésre kerültek a műholdas helymeghatározás pontosságát rontó tényezők. Komoly rontó tényező pl. a napkitörés.
A farmmenedzsmentben, fontos az egységes adatstruktúra kialakítása és fenntartása.
A rendezvény zárásaként Kovács Viktor az Agrárközösség Dunántúli Régiójának igazgatója adott elő „Gazdaságátadás a gyakorlatban” címmel. Hangsúlyozta, hogy 2024. a pályázatok éve. A digitalizáció elvárás lesz. Fontos az adat pontossága. Több évtizedes adatok alapján lehet következtetni pl. egyes növénybetegségekre és előre lehet tervezni, hogy milyen betegség lesz, milyen növényvédő szert juttassanak ki.
Az Agrárközösség került bemutatásra. Szaktanácsadó cég, pályázatírással, adótanácsadással, szaktanácsadással foglalkozik.
2024-es év pályázati szempontból nagyon intenzív időszak lesz. A különböző pályázati jogcímek kiírásának ütemterve került felsorolásra. Az STÉ kalkulátor hamarosan megjelenik a NAK oldalán.
Beruházási pályázatokkal indul az év, márciustól ÉLIP, ÁTK, kertészetii fejlesztések támogatásai, ültetvénytelepítés támogatása, díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása.
A nyári időszak lesz a legforgalmasabb. A gazdaságátadás az egyik legfontosabb jogcím, a gazdálkodók több mint 3%-a 60 év feletti.
Érkezik az új precíziós pályázat. Egyébként az összes pályázatban lesz precíziós elem.
A gazdaságátadás pályázat eddig még nem volt. Aki átadja 60 év felettinek kell lennie és aki átveszi 50 év alattinak kell lennie. Az átvevő csak 1 személy lehet. Gazdaságátadási szerződést közokiratba, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba szükséges foglalni. Az átadni tervezett gazdaság legalább 10.000 EUR STÉ méretűnek kell lennie. Támogatási összeg min. 50.000 EUR-max 70.000 EUR. Az átadó mezőgazdasági tevékenysége megszűnik.
Az átvevőnek életvitelszerűen, főállásban kell végeznie a tevékenységét. Támogatási összeg min. 40.000 EUR-max 100.000 EUR. Kell mezőgazdasági végzettség. (min. Aranykalászos gazda végzettség kell). Ez egy folyamatosan nyitva lévő pályázat lesz.
Bemutatásra került az új fiatal gazda pályázat, továbbá a mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése pályázat.
Az Agrárközösség indított egy mentorprogramot, hogy a gazdaságok gazdaságátadásra alkalmasak legyenek.
Az előadás zárásaként a mezőgazdasági célú hitelek konstrukciói kerültek részletezésre.